Wczytuję dane...
Jak dbać o patelnię?

Jak dbać o patelnię?

Patelnia jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Trudno wyobrazić sobie przygotowywanie smacznych potraw bez tego przydatnego akcesorium. Jego zakup powinien być więc jedną z pierwszych czynności zaplanowanych w ramach wyposażania szafek kuchennych. Jednak na zakupie odpowiedniego egzemplarza wcale nie kończą się rozważania na jego temat. Codzienne korzystanie z patelni zmusza także do poszukiwania odpowiednich sposobów na zachowanie jej w jak najlepszym stanie przez lata. Zastanawiasz się, jak dbać o patelnię, aby służyła Ci jak najdłużej bez żadnych problemów? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, dzięki którym należycie zadbasz o swój sprzęt kuchenny.

Jak dbać o patelnię będące w ciągłym użytku?

Patelnia jest tym elementem wyposażenia, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie w kuchni. Tak jak bez garnków, trudno przygotować wiele potraw bez dobrej jakości patelni. Przydaje się ona rano, kiedy chcesz przygotować aromatyczną jajecznicę na rozpoczęcie dnia. Jest nieoceniona również w trakcie przygotowywania obiadu, kiedy to smażenie oraz duszenie na patelni jest jak najbardziej wskazane. Trudno więc wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni bez patelni. Niestety, wzmożone użytkowanie szybko może uwidocznić się w pogorszonym stanie tego akcesorium. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Dobrze wiadomo, że zaprzestanie korzystania z patelni mijałoby się z celem - w końcu takie jest jej pierwotne przeznaczenie. Kluczem do zachowania jej w dobrym stanie jest więc właściwa konserwacja oraz pielęgnacja. Tylko takie działanie może przynieść zadowalające efekty w postaci utrzymania patelni w dobrym stanie.

Zastanawiasz się, jak robić to skutecznie? Planując działania w tym zakresie, szczególnie ważne jest określenie powłoki, jaką została pokryta posiadana przez Ciebie patelnia. W Twojej kuchni nadal brakuje tego istotnego elementu? W naszym sklepie znajdziesz wiele propozycji wchodzących w skład kompletnego wyposażenia każdej kuchni, w tym również patelni.

Jak dbać o patelnię? Pielęgnacja a rodzaj użytej powłoki

Przed przystąpieniem do eksploatacji posiadanej przez Ciebie patelni, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj użytej powłoki. Jest to szczególnie ważne w kontekście odpowiedniej pielęgnacji - każdy materiał ma swoje specyficzne wymagania, których przestrzeganie jest najlepszą drogą do utrzymania patelni w dobrym stanie. Zastanawiasz się, jak skutecznie dbać o patelnię? Przeczytaj, co będzie najlepsze dla najpopularniejszych powłok: żeliwnej oraz granitowej.

Jak dbać o patelnię żeliwną?

Patelnia żeliwna jest jednym z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o wysokiej jakości akcesoria kuchenne. Nic dziwnego, że ten materiał jest wysoce wytrzymały na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu świetnie sprawdza się do obróbki cieplnej. Jest to do tego stopnia cenione tworzywo, że patelnie żeliwne są często wykorzystywane w profesjonalnych restauracjach, gdzie liczy się przede wszystkim jakość wykonania.

Jednak aby żeliwo należycie spełniało swoje zadanie, konieczna jest odpowiednia konserwacja. Jak dbać o patelnię żeliwną? Przede wszystkim konieczne jest dokładne mycie, które zapobiega odbarwianiu się powłoki na czarno w trakcie smażenia. Po oczyszczeniu najlepiej delikatnie osuszyć patelnię ręcznikiem papierowym. Pozostawienie żeliwa mokrego może sprzyjać pojawianiu się rdzy.

Jak dbać o patelnię granitową?

Patelnia granitowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu jest częstym wyborem wśród miłośników gotowania. Jak więc dbać o patelnię granitową, aby posłużyła jak najdłużej? Przede wszystkim warto wyeliminować nagłe zmiany temperatur, spowodowane np. zalewaniem zimną wodą gorącej patelni. Czyszczenie patelni granitowej z łatwością przeprowadzisz z użyciem mokrego ręcznika papierowego.